13-15 Mart 2020 tarihlerindeT.C. Kafkas Üniversitesinde Birlik üyesi üniversitelerin katılımı ile II. Genel Kurul ve I. MAÜB Spor Oyunları gerçekleştirilecektir. Spor Oyunları organizasyonuna masa tenisi, satranç, kayak alp disiplini ve snowboard branşlarında 2 bayan, 2 erkekten oluşan takımların başlarında sorumlu bir takım kaptanı ile birlikte katılımı beklenmektedir.

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ

2019 PROF. DR. FUAT SEZGİN YILI

GENÇ BİLİM INSANLARI MAKALE YARIŞMASI

AMACI

Dünyaca ünlü Türk bilim tarihçisi Prof. Dr. Fuat SEZGİN anısına 2019 yılı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmiştir. Bu vesileyle, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi tarafından Prof. Dr.  SEZGİN’in bilim dünyasına kazandırdıklarını anmak, Türk ve İslam dünyasının bilim ve kültür üretmedeki potansiyeline dikkat çekmek için genç bilim adamları arasında bir yarışma düzenlenmektedir.

Türkistan bölgesi ve özelde Maveraünnehir 8. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar dünyanın önemli bilim ve kültür havzalarından biri olmuş, buralarda yetişen âlimler matematik, tıp, astronomi, coğrafya ve hukuk gibi birçok alanda dünya bilim ve tekniğine katkı sağlamışlardır. Söz konusu yarışma, Türkistan kökenli âlimlerin dünyadaki fen ve sosyal bilimler alanlarına katkıları ve günümüze olan etkileri hakkında genç bilim insanları arasında farkındalık oluşturmayı ve bu geleneğe dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.

ÇALIŞMA KONULARI

Bu yarışmanın konuları;

Orta Asya âlimlerinin dünya bilim ve teknolojisine katkıları ve günümüze olan etkileri;

Orta Asya âlimlerinin felsefe, eğitim, dil, coğrafya, hukuk ve sosyoloji gibi sosyal bilimlere; tıp, astronomi, kimya, fizik, mimarlık ve mühendislik gibi fen bilimlerine katkıları ve bunların günümüz koşulları açısından değerlendirilmeleri;

Harezmi, Farabi, İbn-i Sina, Yusuf Has Hacip, Kaşgarlı Mahmut, Muhammed es-Serahsî ve Ali Kuşçu gibi Türkistan’ın kültür havzasında yetişmiş âlimlerin dünya sosyal ve fen bilimlerine yapmış oldukları katkıları içeren, tartışan ve değerlendiren genç bilim adamlarının seçeceği konulardan oluşmaktadır.

ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü:       İstanbul Gezisi ve İPAD

İkincilik Ödülü:        İstanbul Gezisi ve Akıllı Telefon

Üçüncülük Ödülü:    İstanbul Gezisi ve Akıllı Telefon

Yarışmanın amacı ve anlamına uygunluğu açısından üç adet de mansiyon ödülü verilecektir.

KATILIM KOŞULLARI

Merkezi Asya Üniversiteler Birliğine (MAÜB) üye üniversitelerde Yüksek Lisans veya Doktora yapıyor olmak ya da mezun olmak. *

Son başvuru tarihinde 35 yaşını geçmemiş olmak.

En fazla bir eserle ve bir yazarla yarışmaya katılmak.

Makalenin orijnal ve daha önce yayımlanmamış olması.

Makalenin Türkçe, Kırgızca, Rusça ve İngilizce dillerinden birinde yazılmış olması.

Yarışmada ödül alan çalışmaların her türlü telif hakları Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesine ait olacaktır. Bunun dışında yarışmaya katılan yazar, dereceye girmeyen ama jüri tarafından yayınlanması uygun görülen makalesinin Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin öngördüğü biçimde kitap ya da dergi makalesi olarak yayımlanmasına izin vermiş sayılır.

Eserler, Times New Roman karakteri ile 12 punto ve 1,5 satır aralıkla yazılmış olmalıdır.

Makale Özeti, 150-200 kelime arasında olmalıdır.

Makalenin tamamı, en az 5.000, en fazla 8.000 kelimeden oluşmalıdır.

Makale sahipleri tarafından “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Genç Bilim Adamları Makale Yarışması, Form-1”i (http://fuatsezgin.manas.edu.kg/index.php/kurumlar/tst) doldurularak, makale metniyle birlikte ıslak imzalı olarak aşağıdaki adrese teslim edilmelidir.

* Yarışmaya başvuran adayların öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesinin orijinalini ya da noter tasdikli belgesini vermeleri gereklidir.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

 

Makale Son Teslim Tarihi: Eserler, en geç 16 Eylül 2019 tarihinde, Kırgızistan saatine göre 17.30’da, mesai bitimine kadar aşağıda yer alan adrese mektupla veya elden her sayfası ıslak imzalı olarak teslim edilmelidir.

Sonuçların açıklanması: 07 Ekim 2019

Ödül Töreni: Tören, 18 Ekim 2019 tarihinde, TÜRKSOY tarafından “2019 yılı Türk Dünyası Başkenti” olarak ilan edilen Kırgızistan’ın tarihi Oş şehrinde Prof. Dr. Fuat Sezgin adına düzenlenecek uluslararası sempozyum sırasında gerçekleştirilecektir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi

Cengiz Aytmatov Kampüsü, 720038,

Cal, Bişkek, KIRGIZİSTAN

Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölüm Başkanlığı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Binası 2. Kat.No:205

+996 (312) 49 27 81(82,86,88,73,78,56,21,73)

Dahili: 918

 İki kardeş ülke olan Türkiye Cumhuriyeti ve Kırgız Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa kurulan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, uluslararası nitelikli özel statülü bir devlet Üniversitesidir. Orta Asya’nın en gelişmiş kampüsüne sahip olan üniversitemizde Yaz Okulunun  24 Haziran – 3 Temmuz 2019 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır.
Yaz Okulu sırasında katılımcılara Kırgızistan’ın dili, kültürü, tarihi, coğrafyası, siyaset ve benzeri konularda seminerler verilecek; ayrıca sosyal, kültürel programlar ve geziler düzenlenecektir. Yaz Okulu için belirlenen 150 ABD Doları katılım ücreti karşılığında seminerlerin yanı sıra üniversitede yemek ve kalacak yer sağlanacak, ayrıca Bişkek ve yakın çevresindeki tarihi, turistik yerlere geziler yapılacaktır. Katılımcılar için talep doğrultusunda ek ücretle Isık Göl, Kazakistan veya Özbekistan’a ekstra turlar da düzenlenebilir.
Yaz Okuluna katılmak isteyen öğrencilerinizin listesini en geç 8 Haziran 2019 tarihine kadar This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. mail adresine gönderilmesi gerekmektedir..

 

  • Uluslararası Final Üniversitesi ile Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu işbirliğinde ve KKTC Merkez Bankası’nın katkılarıyla düzenlenen “Küresel Kriz Sonrası Dönemde Yerel Krizler: Ağustos 2018 Türkiye Örneği” panelinde ülkemizi de etkileyen son ekonomik kriz değerlendirildi ve bundan sonrası için ekonomik beklentiler aktarıldı. Sektörün önde gelen birçok isminin bir araya geldiği panelde KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay umut veren izlenimlerini paylaştı.

 

Uluslararası Final Üniversitesi (UFÜ) ile Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu işbirliğinde ve KKTC Merkez Bankası’nın katkılarıyla düzenlenen “Küresel Kriz Sonrası Dönemde Yerel Krizler: Ağustos 2018 Türkiye Örneği” paneline bankacılık sektörünün önde gelenleri, ekonomi uzmanları, yatırımcılar ve akademisyenler katıldı. Uluslararası Final Üniversitesi Konferans Salonu II’de gerçekleşen panel Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu Asbaşkanı Vedat Yorucu’nun konuşması ile başladı. Açılış konuşmasının ardından York Üniversitesinden Ekonomi Profesörü Gülçin Özkan finansal krizlerin nasıl okunması gerektiğine dair tarihsel bir bakışın ardından Ağustos 2018 krizinden sonra bizi nelerin beklediğine değindi. Sunumunda dünyadaki örneklere de yer veren Prof. Dr. Özkan, yaşan son ekonomik krizin cari açık, reel sektör ve enflasyon bağlamındaki yansımalarını değerlendirdi.

Panelin bir diğer konuşmacısı olan Prof. Dr. Fatma Doğruel ise “Küresel Ekonomik Kriz ve Türk Ekonomisi Üzerine Muhtemel Etkileri” başlıklı bir sunum yaptı. Yaşanan son ekonomik krizin ardından alınacak tedbirlerin tarihteki diğer ekonomik krizlerdekinden farklı olacağına dikkati çeken Prof. Dr. Doğruel yeni korumacılık yaklaşımı ile krizin etkilerinin kontrol altına alınabileceğini vurguladı.

 

“Makro ihtiyati tedbirler ile bu krizin etkileri önemli ölçüde azaltılmıştır”

Panelde konuşma yapan KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ise yaşanan Ağustos 2018 ekonomik krizinin ardından KKTC bankacılık sektörü ile ilgili makro ihtiyati tedbirlerin gecikmeden alındığını, krizin bireysel tüketiciye yansımalarının hafifletilmesi bağlamında müdahalelerin yapıldığını söyledi. Bu sayede bundan sonrası için ekstra bir şok gelmediği müddetçe bankacılık sektöründe kötü günler beklenmediğini ifade eden KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay “Şu anki göstergeler KKTC bankacılık sektöründe bir sıkıntı olmadığı yönündedir. Mevcut verilerimiz ışığında yakın gelecekte de KKTC bankacılık sektörü ile ilgili herhangi bir sorun görmüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı"2018/6 Sayılı genelgesiyle, 2019 yılı "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildi.

ÖZGEÇMİŞ

Prof. Dr. Fuat Sezgin 24 Ekim 1924 tarihinde Bitlis’te doğdu. Erzurum´da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943 yılında ilk planına göre matematik okuyup mühendis olmak için İstanbul´a geldi. Bir akrabası´nın tavsiyesi üzerine, İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü´nde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter tarafından verilen bir seminere katılan Sezgin, ilk planını kökten değiştirdi. Ritter´in anlattıklarının büyüleyici etkisi altında Fuat Sezgin ertesi gün derslere kayıt olmak üzere Enstitü´ye gitti. Ne kayıt için son günün geçmesi, ne de Ritter´in alanının çok zor olduğuna yönelik uyarmaları, Sezgin´i kesin kararından vazgeçiremedi.

    

Alman ordusunun 1943 yılında Bulgaristan´a kadar ilerlemesinden dolayı Türkiye´de üniversite öğretimi askıya alındığında, Ritter öğrencilerine bu uzun arayı     değerlendirmeleri ve Arapça öğrenmelerini tavsiye etti. O sırada Fuat Sezgin Cerîr et-Taberî’nin tefsirini, Türkçe meali içeren kitaplarla karşılaştırmaya karar verdi ve zor bir dille yazılan tefsiri anlayabilmek için altı ay boyunca her gün 17 saat Arapça çalıştı. Altı ayın sonunda Taberî tefsirinin Arapçasını gazete okur gibi okuyordu. Helmut Ritter, Ebû Hamid el-Gazalî’nin İhyâu Ulûmi´d-Dîn kitabını okuması için Fuat Sezgin´in önüne koyduğunda, öğrencisinin bunu kolayca başarabilmesine çok memnun oldu. Dil öğrenmede büyük yeteneğe sahip olan Fuat Sezgin’in beş dile aynı anda başlayarak her yıl yeni bir dil öğrenmesini önerdi. Sezgin de ileri yaşlarına kadar bu yüksek çalışma temposunu devam ettirdi.

 

1947 yılında Bedî’ ilminin tekâmülü konusundaki tezini bitirdikten sonra, Helmut Ritter´in danışmanlığıyla Ebû Ubeyde Me’mar ibn el-Musennâ´nın Mecâzu´l-Kur’ân’ındaki filolojik tefsirini konu alan ikinci bir tez hazırladı.Fuat Sezgin, doktora tezi için araştırmalarını sürdürdüğü Muhammed el-Buhârî’nin hadis kitabından bazı yerlerin  Mecâzu´l-Kur’ân´dan alındığını fark etti. El-Buhârî’nin yazılı kaynakları kullanmış olması, daha önce akademisyenlerin ve muhaddislerin mecmualarının sadece sözlü geleneğe dayandıklarına dair tezlerinin yanlış olduğunu kanıtladı. Fuat Sezgin Buhârî´nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar adındaki takdim tezini 1956 yılında yayımladı.

 

1960 yılında Türkiye’deki askerî darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Sezgin, Türkiye dışında çalışmalarını sürdürmek zorunda kaldı. Çaresiz anavatandan ayrılarak Frankfurt üniversitesinde araştırma ve öğretim faaliyetlerine devam etti. 1965 yılında Câbir ibn Hayyân konusunda ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften´da yazdı ve bir yıl sonra profesör unvanını kazandı.

 

Aynı yıl kendisi gibi şarkiyatçi olan Ursula Sezgin´le evlendi. Kızları Hilal, 1970 yılında dünyaya geldi. İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi’nin (Geschichte des Arabischen Schrifttums) ilk cildini, 1967 yılında yayınladı. 17 ciltten oluşan eserin 18. cildini yazarken hayata veda etmiştir. Bu kapsamlı eserin (GAS), muhtelif ciltlerinde bulunan konulardan bazısı şöyledir: Kur’an ilimleri, hadis ilimleri, tarih, fıkıh, kelam, tasavvuf, şiir, tıp, farmakoloji, zooloji, veterinerlik, simya, kimya, botanik, ziraat, matematik, astronomi, astroloji, meteoroloji ve ilgili alanlar, dilbilgisi, matematiksel coğrafya, İslâm’da kartografya, İslam felsefe tarihi.

 

Carl Brockelmann´ın Geschichte der Arabischen Literatur adlı eserini geliştirmekle ilgilenen ve farklı ülkelerden seçilen 10’dan fazla akademisyenden oluşan bir komite GAS´ı takdir etti ve Brockelmann´ın eserini geliştirme işini Sezgin´e bırakmaya karar vererek 1967 yılında kendisini lağv etti. Aynı yıl, Fuat Sezgin´in İstanbul´da bulunan Hocası Ritter´in uzman gözüyle değerlendirmesini öğrenmek için birinci cildin bir kopyasını gönderdiği zaman, tecrübeli şarkiyatçı, “Böyle bir çalışmayı daha önce kimsenin yapamadığını ve bundan sonra da hiç kimsenin yapamayacağını” ifade ederek Fuat Sezgin’i kutladı.

 

1978 yılında Kral Faysal İslamî İlimler Ödülü’ne lâyık görülen Fuat Sezgin, bu ödül kendisine takdim edildiğinde, verilen bu desteği değerlendirerek 1982 yılında, Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi´ne bağlı olan, Institut für Geschichte der Arabisch-Islamischen Wissenschaften´ı kurdu.

 

İslam bilim aletlerini kitaplardan modeller halinde insanlara tanıtmak isteyen Alman fizikçi Eilhard Wiedemann 1900 yılında İslam bilim aletlerinin modellerini yapmaya başlamış, 1928 yılına kadar hayatının yaklaşık 30 yılında beş aletin modelini yapmayı başarmıştır. Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamız "Acaba 30 aleti yapmayı başarabilir miyim?", "Bir müze olmasa bile bir odayı doldurabilir miyim?" düşüncesi ile başladığı çalışmalarını Frankfurt´ta kurduğu İslam Bilim Tarihi müzesinde 800´den fazla alete ulaştırmıştır. Müzede, İslam kültür çevresinde yetişen bilim insanlarının buluşlarını bilimsel alet, araç ve gereçlerinin yazılı kaynaklara dayanarak yaptırdığı sekiz yüzden fazla örnekleri sergilenmektedir. Aynı binada hayatı boyunca dünyanın her yerinden büyük bir özenle, zorluk ve sıkıntılara katlanarak aldığı 45 000 ciltlik kitaplarla kurduğu Bilimler Tarihi Kütüphanesi bulunmaktadır. Bazı kitapları, sahasında orijinal tek nüsha olma özelliğini taşıyan bu kütüphane İslam Bilimler Tarihi açısından dünyada tek olma özelliğine sahip, koleksiyon bir ihtisas kütüphanesidir.

 

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in olağanüstü gayretleri ve çalışmalarıyla ikinci bir müze 2008 tarihinde içerisinde yaklaşık 700 eserin olduğu ve bu eserlerin tamamına yakını saygıdeğer hocamızın çabalarıyla bağış olarak kazandırılmış İstanbul Gülhane Parkı içerisindeki binada bütün milletimize armağan edilmiştir. Bu müzeler, Müslüman bilim adamlarının yüzyıllar boyu insanlığa armağan ettiği icat ve keşiflerini bilim tarihinin değişik disiplinlerdeki evrimini kapsamlı bir şekilde sunmakta olup kendi sahasında dünyada bir yenilik arz etmektedir. Astronomi, coğrafya, gemicilik, zaman ölçümü, geometri, optik, tıp, kimya, mineraloji, fizik, mimari, teknik ve harp tekniği sahalarında sistematik bir düzenle sergilenen eserler, İslam Bilimlerinin büyük keşif ve muazzam buluşlarını göstermekle birlikte bu keşif ve buluşların değişik yollardan Avrupa’ya geçip orada kabul bulduğunu ve alınarak özümsendiğini nefis bir görsellikle ziyaretçilerine apaçık bir şekilde sunmaktadır. Böylece bilimler tarihinin de bir bütün olduğunu, gerçeğe uygun, hislerden ve önyargılardan uzak, tam bir objektiflikle ispatlamaktadır.

 

Bu müzelerdeki aletleri tanıtıcı mahiyette Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından yazılmış olan 5 ciltlik toplamda 1.121 sayfa “İslam’da Bilim ve Teknik” adlı katalog eser bulunmaktadır. Böyle bütüncül ve kapsamlı bir eser bugüne kadar müze kataloğu olarak ilk defa yazılabilmiş, Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak 4 dilde yayınlanmıştır.

 

2010 tarihinde İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin faaliyetlerini desteklemek amacıyla Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kurulmuş, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü ise 2013 yılında öğretime başlamıştır. Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Bilim Tarihi bölümünde lisans eğitimi alan öğrencilere ayda 1.000 TL, enstitüde yüksek lisans yapan öğrencilere ayda 1.400 TL burs vermektedir. Fuat Sezgin’in vakıf tarafından yayınlanan kitaplarının satışından elde edilen gelir öğrenci burslarına tahsis edilmektedir.

 

Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi bulunan Prof. Dr. Fuat Sezgin, çok sayıda önemli ödül ve nişana layık görülmüştür. Bunlardan bazıları Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliğidir. Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin´e fahri doktora unvanı verilmiştir. Ayrıca Frankfurt am Main Goethe Plaketi, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibidir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü´ne layık görülmüştür.

 

30 Haziran 2018 tarihinde vefat etmiştir.

Uluslararası Final Üniversitesi ile Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu işbirliğinde ve KKTC Merkez Bankası’nın katkılarıyla “Küresel Kriz Sonrası Dönemde Yerel Krizler: Ağustos 2018 Türkiye Örneği” konulu panel 4 Mart Pazartesi günü saat 10.30’da Uluslararası Final Üniversitesi Konferans Salonu II’de gerçekleştiriliyor.

Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu Başkanı ve Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dimağ Çağıner’in açılış konuşması ile başlayacak olan panele Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı ve Uluslararası Final Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Uygur moderatörlük edecek.  

 

Alanında uzman konuşmacılar

“Küresel Kriz Sonrası Dönemde Yerel Krizler: Ağustos 2018 Türkiye Örneği” başlığı ile gerçekleşecek olan panelde KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay, York Üniversitesinden Ekonomi Profesörü Gülçin Özkan ve Türkiye Ekonomi Kurumu da dahil olmak üzere uluslararası ekonomi birlikleri üyesi Prof. Dr. Fatma Doğruel konuşma yapacak. Ülkemizin, Türkiye’nin ve bölgenin ekonomi gündemine ışık tutacak olan panele sektörün önemli isimlerinin yanı sıra KKTC ve Türkiye’den konuklar katılacak. Panel, tüm halkın katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.

 

Merkezi Asya Üniversiteler Birliği (MAÜB) II. Birlik Yürütme Kurulu toplantısı 30 Ocak 2019 tarihinde internet tabanlı çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirildi. Toplantıya MAÜB Başkanı ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sebahattin BALCI, Afganistan Kabil Politeknik Üniversitesi Rektörü Doç.Dr. M. Sayed KAKAR, Kazakistan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Cengiz TOMAR, T.C. Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin KILIÇ katıldılar. Toplantı sırasında MAÜB’ün gerçekleştirdiği ve 2019-2020 eğitim-öğretim yılı  yapılacak olan  faaliyetler ilgili maddeler görüşülerek kararlar alındı.

Merkezi Asya Üniversiteler Birliği (MAÜB) II. Birlik Yürütme Kurulu Kararları

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin (KTMÜ) kurucu başkanı olduğu Merkezi Asya Üniversiteler Birliği (MAÜB) Kırgızistan Bölgesi Satranç Turnuvası 22-24 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlendi.

Turnuvanın ilk etap müsabakaları MAÜB Başkanı ve KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı ile Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev’in katılımıyla Sosyal Tesisler Çok Amaçlı Salon’da bu sabah (22 Ocak 2019) başladı. Prof. Dr. Sebahattin Balcı ile Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, kendileri de oyuna katılarak ilk hamleleri yaptılar.

Turnuvanın açılış töreni Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Kırgız Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Milan Turpanov, Kırgız Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi Rektörü Doç. Dr. Toktobek İmanaliyev, Kırgız Cumhuriyeti Beden Eğitimi ve Spor Devlet Ajansı Öğrenci Sporlarının Geliştirilmesi Müdürlüğü yetkilileri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla Kasım Tınıstanov Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Turnuva oyunları ve resmi açılış MEDIAMANAS’tan canlı yayınlandı.

Dost ve kardeş iki ülke Türkiye ve Kırgızistan’ın Cumhurbaşkanları Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ni (KTMÜ) ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, KTMÜ’de, 2 Eylül 2018’de, fahri doktora tevcihi, açılış töreni ve temel atma törenine katıldı.