Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin kurucu başkanı olduğu Merkezi Asya Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenen Yaz Okulu’na katılan konuk öğrenciler Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı tarafından 28 Haziran 2018'de makamda kabul edildi.

Türkiye’nin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi’nden gelen öğrenciler, ata yurtlarını ziyaret edip yakından tanıma fırsatını değerlendirmek için programa katıldıklarını dile getirdiler. Türkiye’den programa katılmak isteyen çok sayıda arkadaşlarının olduğunu söyleyen öğrenciler, programın devam etmesini dilediklerini de söylediler.

Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı, “Güzel söylediniz; burası bizim ata yurdumuz. Burada yaşayanlar bizim kardeşlerimiz. Bizim aramızda ayrı gayrı yok. Yüce Allah fırsatlar nasip etti ve yan yana gelebildik. Türk dünyasının iki yakası bir araya gelebildi. Biliyorsunuz iki yakanın bir araya gelmesi bizim dilimizde ümit demektir, olumluluk demektir, geleceğe bakışımızı çok daha güçlü yapmak demektir. Şimdi artık kardeşliğimizi, dostluğumuzu pekiştirme zamanıdır. Birbirimizi iyi anlamak ve değerlerimizi daha da zenginleştirerek paylaşmak zamanıdır. Bu programlarda da aslında bunu yapıyoruz. Manas Üniversitesi bütün bunların platformudur. Burada 12 ülkeden 6 bin civarında genç, bu kültür ikliminde birlikte yaşıyor. Bunu daha da değişik halkalarla çoğaltmak istiyoruz. Yaz okullarını bu maksatla yapıyoruz.” dedi.

25 Haziran - 6 Temmuz günleri arasında düzenlenen 2018 Yaz Okulu kapsamında öğrencilere Orta Asya, Kırgızistan, Kırgızistan’ın tarih ve kültür merkezleri, Manas Destanı ve Türk dünyası hakkında bilgiler veriliyor, Kırgız Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasındaki benzerlikler anlatılıyor, temel düzeyde Kırgızca öğretiliyor ve turlar düzenleniyor.