Dost ve kardeş iki ülke Türkiye ve Kırgızistan’ın Cumhurbaşkanları Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ni (KTMÜ) ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, KTMÜ’de, 2 Eylül 2018’de, fahri doktora tevcihi, açılış töreni ve temel atma törenine katıldı.

Kardeş ve dost iki ülkenin Cumhurbaşkanları Üniversite mensupları ve konuklar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Tören Media Manas’ın sosyal medya hesaplarından ve Manas Radyosu’ndan canlı yayınlandı. Cumhurbaşkanlarının KTMÜ'yü ziyareti Kırgızistan, Türkiye ve diğer Türk dünyası medyasında geniş yer buldu.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi Temel Atma Töreni’nin ardından, Cumhurbaşkanları, Fahri Doktora Payesi Tevcihi ve KTMÜ Yeni Tesisler Açılış Töreni’ne katıldı.

Törene Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, T.C. Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, K.C. Ankara Büyükelçisi İbragim Cunusov, KTMÜ Mütevelli Heyeti Eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Tekin, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, KTMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, TBMM Milletvekilleri Cevdet Yılmaz, Tamer Osmanoğlu, Mustafa Baki Ersoy, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Derya Örs, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Başdanışman Zafer Çubukçu, TİKA Başkanı Serdar Çam, Maarif Vakfı Başkanı Birol Akgün, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Güllüoğlu, K.C. Cumhurbaşkanlığı İdari Teşkilatı Başkan Yardımcısı Almaz Kenenbayev, K.C. Cumhurbaşkanlığı İdari Teşkilatı Dışişleri Departmanı Başkanı Daniyar Sadıkov, K.C. Cumhurbaşkanlığı İdari Teşkilatı Enformasyon Departmanı Başkanı Tolgonay Stamaliyeva, Eğitim ve Bilim Bakanlığı Müsteşarı Caparkul Taşiyev, üniversite rektörleri, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.