Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin (KTMÜ) kurucu başkanı olduğu Merkezi Asya Üniversiteler Birliği (MAÜB) Kırgızistan Bölgesi Satranç Turnuvası 22-24 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlendi.

Turnuvanın ilk etap müsabakaları MAÜB Başkanı ve KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı ile Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev’in katılımıyla Sosyal Tesisler Çok Amaçlı Salon’da bu sabah (22 Ocak 2019) başladı. Prof. Dr. Sebahattin Balcı ile Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, kendileri de oyuna katılarak ilk hamleleri yaptılar.

Turnuvanın açılış töreni Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Kırgız Cumhuriyeti Satranç Federasyonu Başkanı Milan Turpanov, Kırgız Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi Rektörü Doç. Dr. Toktobek İmanaliyev, Kırgız Cumhuriyeti Beden Eğitimi ve Spor Devlet Ajansı Öğrenci Sporlarının Geliştirilmesi Müdürlüğü yetkilileri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla Kasım Tınıstanov Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Turnuva oyunları ve resmi açılış MEDIAMANAS’tan canlı yayınlandı.